Atlas Luciaseminarium
Atlas – Copcos traditionella Lucia Seminarium hade i år som tema ”Nya tankebanor i traditionens tecken”.
Efter traditionellt hälsningsanförande av CMTs nye Sverige vd Bo Göran Johansson var första talare Atlas koncernchef Robert Fassl från. Robert med 30 år inom Atlas gav en positiv framtidsbild av såväl gruvindustri som construction och därmed också för Atlas Copco. Gruvindustrin förväntas öka 2,5 ggr närmaste 15 åren. För att bli ett framgångsföretag gäller framför allt service, leveranstider och eftermarknad. Det är också viktigt att utveckla automationen då brist på folk kommer att bli ett problem i framtiden. Beträffande Atlas närvaro i Kina ansåg Robert att huvudskälet var att ”hålla rätt” på konkurrenterna.
Andre talare var Malin Stein, Raw Materials Group. Malin gav en lektion i såväl hur Raw Materials Group arbetar med information till olika intressenter som den globala råvarumarknaden. Efterfrågan på metaller i världen drivs främst av urbaniseringen i Kina och Indien. Råvarumarknaden för metaller omsätter 600 miljarder US dollar och största producenter är Kina, Australien och Sydamerika.
Järnmalm, koppar och guld står för 75% av produktionen.
PS: Anmäl Er till Bergsprängardagarna så har Ni möjlighet att höra Malin tala i detta spännande ämne.
Kaj Möller Sweco avslutade pass ett med marknadsutsikter för undermarksbyggnad i världen. Där kunde konstateras att det finns en stor global marknad och inte minst inom den gamla svenska specialgrenen bergrum för oljelagring. Våra konsulter tycks vara med tåget så det kanske åter är dags för våra största entreprenörer att ge sig in i leken. Eller är det bara att inse att globalt är vi för små och riskexponeringen för stor?
Efter paus kom de traditionella inslagen där de två nestorerna Gunnar Nord och Sverker Hartwig båda efter sina dragningar hotade med att det var sista gången. Vi får väl se.
Atlas Copco Bergteknikpris
Höjdpunkten var för det flesta utdelande av Atlas Copco Bergteknikpris 2011 som denna gång gick till en välkänd profil i branschen nämligen Roger Holmberg med följande prismotivering.
Prismotivering
Roger har bidragit till branschens utveckling på många sätt, bland annat som forskare hos stiftelsen Svensk Detonikforskning och senare som dess verkställande direktör.
Roger var under 10 år ordförande i Bergsprängningskommittén och han har tillsammans med forskaren Per Anders Persson skrivit en modern bergsprängningsbibel. Hans angargemang som sekreterare i EFEE förtjänas också att nämnas.
Då Roger var på en gruvkonferens i Peru togs priset därför emot av hans son Joachim Holmberg. Joachim läste upp en hälsning från en mycket hedrad Roger, skriven under en tur till den peruanska bergstaden Machu Picchu, där han lovade att närvara vid nästa års seminarium för att redovisa hur pengarna har kommit till nytta för branschens utveckling.
Priset, som är på 100 000 kronor, utgörs av två delar, varav en är en donation på 80 000 kronor till ett eller flera utvecklingsprojekt inom bergteknik i Sverige vid högskola/universitet eller företagsoberoende institution där resultaten skall vara offentliga. Syftet är att stimulera svensk bergteknisk forskning för att befästa Sveriges världsledande roll inom bergbrytning. Mottagaren, som informeras före den officiella utnämningen, skall vid senare tillfälle kunna tala om hur han eller hon vill fördela donationen. Den andra delen av priset är ett resestipendium på 20 000 kronor som disponeras fritt av mottagaren.
Kandidater till Atlas Copcos Bergteknikpris föreslås av den svenska gruv- och anläggningsbranschen och pristagaren utses av en kommitté bestående av VD för Atlas Copco CMT Sweden AB och Atlas Copco CMTs tekniska direktör i samarbete med ledande befattningshavare inom branschen.
Grattis Roger säger BEF.
Avslutningen var sedan också traditionell. Produktinformation, besök i den nu utökade gruvan och julbord.
Ny VD Atlas Copco Mining and Rock Excavation Technique Sweden
Bo-Göran Johansson har utsetts till VD för Atlas Copco Mining and Rock Excavation Technique Sweden.
Bo-Göran kommer närmast från uppdraget som marknadschef för Atlas Copco Surface Drilling Equipment i Örebro och har 15 års erfarenhet från Atlas Copcos ovan- och underjordsapplikationer. Innan Bo-Göran började på Atlas Copcos verkade han som systemin
genjör på ABB STÅL. Bo-Göran har en kandidatexamen i maskinteknik från Örebro universitet.
”Det är med stor tillförsikt jag påbörjar detta uppdrag och jag ser fram emot ett händelserikt 2012 samt att få träffa alla kunniga människor inom gruv- och bergbrytningsbranschen”, säger Bo-Göran Johansson.
Bo-Göran påbörjade sin nya tjänst den 1 november 2011. Hans företrädare, Markku Teräsvasara, går vidare inom Atlas Copco-gruppen som divisionschef för Atlas Copco Surface Drilling Equipment.
Atlas Copco Mining and Rock Excavation Technique Sweden är ett nybildat säljbolag och ansvarar för försäljning och service av Atlas Copco bergborrverktyg, bergborraggregat för gruv- och anläggningsarbeten, utrustning för mark- och bergförstärkning, injekteringsutrustning, gruvtruckar och gruvlastare samt mobila krossverk och siktar. Bo – Göran är privat en aktiv friluftsmänniska med flera vasalopp i ryggsäcken.