BEF på västkusten
Kritiken om att allt ska hända i Stockholm fick sig en rejäl törn i november då både beställarkurs i bergsprängning, intern AMA-kurs och Regionmöte genomfördes i Göteborg.
Samtliga arrangemang får bedömas som lyckade.
Beställarkursen fick som vanligt höga betyg även fast vi känner att det finns lite att ytterligare jobba på för att få en perfekt genomförd kurs.
AMA kursen genomfördes av Göran Kers från Göran Kers Anläggningskonsult AB. Göran som har stor erfarenhet från anläggningsbranschen och inte minst från ärevördiga SIAB som format så många framgångsrika anläggare talade ”samma språk” som kursdeltagarna. Detta i kombination med stor teoretisk kunskap om AMA och AB gjorde kursen både underhållande och lärande.
Bästa betyg var kanske att till och med Albin vid något tillfälle blev svarslös.
Och så till huvudnumret, Regionmötet på fredagen. På dagen sammaldes ett 60-tal medlemmar och partners på First Hotell G för att lyssna, lära och diskutera utifrån de olika programpunkterna. Förutom BEF och partners anföranden deltog Håkan Svärd Trafikverket och Karin Holmström Göteborgs Stadsbyggnadskontor. Båda gav en mycket positiv bild av västkusten med för oss anläggare en uppsjö av spännande projekt närmaste 10-årsperioden.
Även den marknadsbedömning som BEFs vd Roland Netterlind gjorde var positiv. Den fråga som fick mest utrymme var nya tillstånds- och förrådsbestämmelserna och då specifikt förrådens konstruktion. Läs mer om det under teknik i detta nummer.
Dagens diskussioner fortsatte givetvis sedan under kvällens middag som samlat cirka 50 personer. Stämning steg allt mer under kvällen och många problem löstes men tyvärr var dokumentationen dålig.
Summering blir att regionmötena blir säkert tradition och vem vet, kanske också en föreningsstämma inom snar framtid.
